نگاهی به وضعیت واحدهای صنعتی شاخص استان در 18 ماه گذشته

قطار تولید روی ریل توسعه

چهارشنبه, 23 اسفند,1396
نویسنده: Admin
نسخه چاپی
کلمات کلیدی:
قطار تولید روی ریل توسعه

از روزی که اسداله درویش امیری کلید ساختمان استانداری زنجان را از جمشید انصاری تحویل گرفت، حدود 18 ماه می گذرد و به نظر می رسد با گذشت این ماه ها، وضعیت بیشتر واحدهای صنعتی استان، هر روز بهتر و بهتر شده است و به چرخه تولید بازگشته اند. هر چند مدتی طول خواهد کشید تا آنچه مدنظر مسئولان این واحدهاست، محقق شود و بازارهای هدف این واحدهای تولیدی را با قدرت بیشتر و تولید با کیفیت تر بپذیرند، اما بی شک در طول 18 ماه گذشته و با اقدامات و حمایت هایی که از سوی مدیران عالی استانی به منظور تشویق و کمک کردن به این واحدها صورت گرفت، جهش های قابل ملاحظه ای در وضعیت آنها محقق شد و بیشتر این واحدها که در طول سال های گذشته، با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کرده و برخی نیز به محاق توقف و تعطیلی رفته بودند، احیا شده و به چرخه تولید بازگشتند.
این در حالی است که نه تنها واحدهای تولیدی موجود در استان، احیا شده و تولید را از سر گرفتند، بلکه عملیات اجرایی احداث واحدهای بسیار پر قدرت و ممتازی در استان آغاز شد که همه اینها، نوید روزهای خوش برای صنعت و صاحبان صنایع استان است. در کنار اینها، افزایش جذب سرمایه گذاری داخلی در کنار حضور مثال زدنی سرمایه گذاران خارجی، از موفقیت های عمده ای بود که در طول این 18 ماه، نصیب استان شد؛ به گونه ای که زنجان به عنوان یکی از 5 استان برتر کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی از سوی نهادهای رسمی کشور معرفی شد و این بی شک نقطه بسیار روشن و عملکرد موفق مدیریت عالی استان است. این گزارش به وضعیت طرح های بزرگ صنعتی استان در 18 ماه گذشته و همچنین احداث واحدهای صنعتی جدید می پردازد تا این عملکرد شاخص، بیش از پیش نمایان شود.
تفاهم مشترک با کره ای ها برای سرمایه گذاری در ایریکو 
در دولت یازدهم و و همچنین دوازدهم و با حمایت های ریاست جمهوری، قدم های موثری در توسعه امکانات و تجهیزات ریلی در کشور برداشته شد و شرکت های فعال در این بخش، مورد حمایت قرار گرفتند که یکی از صنایع مرتبط، شرکت ایریکو بود که برای توسعه، تجهیز و به روز رسانی، مورد حمایت ویژه ای قرار گرفت و مهندس درویش امیری حداقل 3 بار طی 18 ماه اخیر برای پیگیری مشکلات و هموار ساختن زمینه توسعه از این کارخانه بازدید نمود. در حال حاضر هرچند راه آهن و صنایع ریلی در کشور سابقه طولانی دارد، اما تکنولوژی روز دنیا در این صنعت دیده نمی شود و سطح تجهیزات و امکاناتی که در سطح دنیا برای صنعت واگن سازی مورد استفاده قرار می گیرد، در کشورمان وجود ندارد. به همین دلیل و با توجه به اینکه شرکت ایریکو طی سال های گذشته رو به تعطیلی بود، هم اکنون با حمایت دولت و تلاش هیات مدیره، رونق دوباره گرفت و برای تامین واگن های مترو شهرهای شیراز، اصفهان، کرج و دیگر شهرها، قراردادهایی با این شرکت منعقد گردید. 
اما حمایت های استانی و ملی از این واحد بزرگ صنعتی استان به اینجا ختم نشد؛ به گونه ای که پاییز سالجاری، بزرگترین سرمایه گذاری خارجی استان زنجان با امضای بزرگترین قرارداد تولید واگن کشور توسط یک شرکت کره جنوبی و شرکت واگن سازی ایریکو محقق شد؛ به گونه ای که این قرارداد با سرمایه گذاری به ارزش 720 میلیون یورو توسط شرکتی از کره جنوبی با راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت واگن سازی ایریکوی ابهر به امضا رسید تا بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در زنجان محقق شود. 
لازم به ذکر است در این قرارداد سه جانبه که میان راه آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت واگن ‌سازی ایریکوی ابهر و یک شرکت سرمایه گذاری از ‌‌کره‌ جنوبی منعقد شد، ۴۵۰ واگن مسافری ریل ‌باس به ناوگان حمل و نقل کشور افزوده می شود که بر اساس اعلام راه ‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این تعداد واگن معادل 150 قطار است که تاکنون بزرگترین قرارداد تامین ناوگان مسافری ریلی محسوب می ‌شود.
گفتنی است با انعقاد این قرارداد که با پیگیری های مستمر مدیر عالی استان و همکاری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت؛ توسعه چشمگیری در بخش سرمایه گذاری و اشتغال در استان محقق می گردد و با بهره برداری از این واگن ها تا 6 سال آینده، ظرفیتی معادل جابجایی 70 میلیون مسافر نشسته به ناوگان ریلی کشور افزوده خواهد شد.
یکی دیگر از اقداماتی که در طول چند ماه گذشته در این واحد تولیدی استان و با حمایت های مدیریت عالی استان صورت گرفت، نهایی شدن قرارداد سه جانبه مابین شرکت ایریکو، ایدرو و یک شرکت فرانسوی در راستای ایجاد فاز 2 شرکت ایریکو است که این امر، سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری و ایجاد یک هزار و 500 فرصت شغلی جدید در بخش صنعت استان را درپی خواهد داشت.

البته برای راه اندازی فاز دوم واگن سازی ایریکو که همراه با استقرار تجهیزات و تکنولوژی جدید می باشد، تاکید مدیریت استان نیز این بود که مشکلات این واحد تولیدی با جدیت پیگیری شود؛ چرا که ایجاد فاز 2 شرکت ایریکو، گامی مهم در توسعه زیرساخت های استان است. بدین ترتیب می توان گفت که 720 میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در واحد بزرگ تولیدی شرکت ایریکو، محقق شده و پیش بینی می شود 2 هزار شغل جدید نیز در این مجموعه ایجاد گردد.
گام هایی برای توسعه پتروشیمی زنجان
بدون تردید یکی از بزرگترین پروژه هایی که از سال ها پیش به این دولت به ارث رسید، پروژه شرکت پتروشیمی زنجان است که سال ها عملاً تعطیل بود و با توجه به حجم زیاد سرمایه گذاری، اهمیت و جایگاه اجرای چنین پروژه هایی برای استان، اما تا پایان سال ۹۵ با تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، با مشکلات جدی تامین منابع مالی و سرمایه ای در کنار مشکلات مدیریتی مواجه بود. 
با توجه به اینکه شرکت پتروشیمی زنجان از سال ۱۳۸۵ برای تولید اوره و آمونیاک با مشارکت بیش از ۹۶ هزار سهامدار جزء و ۹۰ هزار سهامدار بومی استان تاسیس شد و در چند سال اخیر نیز عملاً تعطیل بود، طی یک سال گذشته با پیگیری های مداوم و جدی مدیریت عالی اجرایی استان و با شرکت در جلسه هیات مدیره بانک ملی، مصوبه تامین منابع ریالی این پروژه در اردیبهشت ماه سالجاری اخذ شد و متعاقب این امر، در شهریور ماه نیز مصوبه هیات عامل صندوق توسعه ملی برای تامین منابع ارزی آن به مبلغ ۳۲۹ میلیون دلار اخذ گردید و موافقت وزارت نفت در ارتباط با تولید اوره و آمونیاک خالص، حاصل شد. همچنین تسهیلات ریالی این پروژه نیز از طریق بانک ملی تعهد شده است تا بتوان با اقدامات صورت گرفته، پس از چند سال شاهد به ثمر نشستن این طرح بزرگ استان بود.
البته مشکل مهم شرکت پتروشیمی زنجان، عدم استفاده از تسهیلات و اعتبارات صندوق توسعه ملی برای راه اندازی این واحد تولیدی بود؛ به گونه ای که در راستای برطرف کردن این مشکل، با پیگیری های صورت گرفته، ابتدا موافقت تامین اعتبار ریالی برای این واحد از بانک ملی اخذ شد و سپس اختصاص 320 میلیون یورو تسهیلات ارزی جهت شروع به کار مجدد این واحد، مورد موافقت قرار گرفت. همچنین 25 درصد سهم اعتبارات مورد نیاز این واحد تولیدی باید توسط سهامداران آن تامین شود و با اختصاص اعتبارات پیش بینی شده، به زودی شاهد آغاز به کار عملیات اجرایی شرکت پتروشیمی زنجان خواهیم بود. 
به نظر می رسد با توجه به اینکه دولت از سهامداری شرکت پتروشیمی زنجان خارج شد و این واحد تولیدی در حال حاضر کاملاً خصوصی شده است، با اصلاحاتی که مدیران جدید از دو سال گذشته آغاز کرده اند، روند رو به رشدی در این واحد تولیدی صورت گرفته و با انجام افزایش سرمایه این واحد، از بهار سال 97، عملیات اجرایی شرکت پتروشیمی زنجان با حمایت های مدیران عالی استان، از سر گرفته می شود.
ورود سرمایه گذار چینی به نیروگاه سیکل ترکیبی زنجان‌ یک 
در سال ۸۵ و همزمان با سفر ریاست جمهوری وقت به استان زنجان، مصوبه احداث ۴ نیروگاه بخش خصوصی در استان نهایی شد؛ به گونه ای که یکی از آنها با سرمایه ‌گذاری دولت احداث و سپس به بخش خصوصی واگذار شد و البته ۳ نیروگاه دیگر استان که مجریان آنها از سال ۸۶ و ۸۷ مشخص شده بودند، به دلیل مسائل تحریم و وجود مشکلات ارزی در داخل کشور، نتوانستند عملیات اجرایی را شروع کنند که در سال های اخیر و پس از رفع موانع در خصوص ورود سرمایه گذاری خارجی، پیگیری های زیادی در خصوص اجرایی شدن این پروژه ها صورت گرفت. پس از سفر دو سال پیش رئیس‌ جمهور چین به ایران، هر دو کشور در خصوص ادامه همکاری ‌ها و مشارکت ‌های استراتژیک، اعلام همکاری کردند و پروژه‌ های دو کشور در قالب پروژه جاده ابریشم نام گرفت و همکاری‌ های گسترده و رو به رشدی رخ داد که آغاز عملیات اجرایی نیروگاه زنجان یک، بخشی از همکاری ‌های ایران و چین در قالب پروژه جاده ابریشم است. در این رابطه باید عنوان کرد که مجوز این پروژه با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات به میزان سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون یورو با مشارکت سرمایه گذاران چینی و با مصوبه شورای اقتصاد در اواخر اسفند ۹۵ صادر شد و نهایی سازی مراحل قبول عاملیت بانک و استفاده از فاینانس چینی هم اکنون در دست اقدام است که با پیگیری های صورت گرفته، نامه گشایش اعتبار اسنادی آن در شهریور ماه امسال از سوی بانک صنعت و معدن پس از پیگیری ها و برگزاری جلسات متعدد مهندس درویش امیری استاندار زنجان با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک صنعت و معدن به بانک مرکزی ارسال شد.

گفتنی است نیروگاه شماره یک زنجان با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات برق، با همکاری بانک صنعت و معدن و شرکت‌ های چینی و با برآورد اعتبار 272 میلیون یورو در حال ساخت است و حداکثر در ۱۸ ماه آینده وارد مدار برق کشور خواهد شد و حدود ۳۲۵ مگاوات از برق کشور را تامین می کند. همچنین دو نیروگاه برق به ظرفیت 2 هزار مگاوات در منطقه غرب زنجان با مشارکت سرمایه گذارانی از کشور چین در حال ساخت و تکمیل است؛ به گونه ای که نیروگاه شماره 2 با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات برق با اعتبار 264 میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال تکمیل است و با توجه به اینکه در سال های گذشته، حجم سرمایه گذاری زیادی در استان در حوزه برق و الکترونیک صورت گرفته است، همین امر موجب شده تا زنجان به عنوان قطب برق و الکترونیک در منطقه شمالغرب شناخته شود.
این نکته را نیز باید اضافه کرد که ظرفیت تولید برق در استان، چند برابر نیاز استان و بیش از ظرفیت مورد نیاز است که بی شک حمایت های دولت و وزارت نیرو، موجب این امر شده است؛ به گونه ای که زیر ساخت های مناسبی در استان در صنعت برق و الکترونیک فراهم شده و البته بخش خصوصی نیز سرمایه ‌گذاری قابل توجهی در حوزه برق و الکترونیک انجام داده و حضور موفقی در این زمینه داشته است؛ به طوری که می توان گفت صنعت الکترونیک استان در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است.
استان در سال های اخیر و در عرصه جذب سرمایه ‌گذاری خارجی، قدم ‌های اساسی برداشته است؛ به طوری که قابلیت ‌ها و جذابیت‌ های موجود استان، سرمایه‌ گذاران چینی را بر آن داشته که زنجان را یکی از اهداف مورد نظر خود به منظور سرمایه گذاری قرار دهند و در راستای جذب سرمایه ‌گذاری خارجی، مقرر شده است تا تیم سرمایه‌ گذار چینی، علاوه بر اجرای مشارکتی نیروگاه 600 مگاواتی، ساخت پنل‌ ها و سلول‌ های خورشیدی را نیز در استان آغاز کند که این طرح، پستی برای سرویس دادن به سایر نقاط کشور محسوب شده و در راستای تحقق قطب برق، الکترونیک و آی ‌تی زنجان صورت می ‌گیرد که برای استان در نظر گرفته شده است. گفتنی است از مجموع سرمایه ‌گذاری ‌های انجام شده در این حوزه، هزار میلیارد تومان توسط شرکت ‌های داخلی و 900 میلیون یورو نیز از سوی شرکت های چینی و کره ای سرمایه گذاری شده است و با احداث و راه اندازی این نیروگاه ها، 620 شغل مستقیم به صورت تخصصی در صنعت برق استان ایجاد می شود.
پای ژاپنی ها به سرمایه گذاری در استان باز شد
به منظور اجرای طرح توسعه افزایش ظرفیت شرکت آرین توتون صنعت، پیگیری هایی به منظور ورود سرمایه گذار خارجی و مشارکت در توسعه واحد توتون صنعت استان صورت گرفت؛ به گونه ای که یک سرمایه گذار ژاپنی به نام شرکت توباکو اینترنشنال تحت عنوان جی تی آی پارسیان به استان ورود کرد و برنامه ریزی برای سرمایه گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در حوزه دخانیات صورت گرفت. این واحد تولیدی که در ابتدا توسط سرمایه گذار ایرانی راه اندازی شده بود، توسط شرکت دخانیات ژاپن با سرمایه گذاری 100 درصدی خریداری شد. در این راستا و در فاز اول، ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری انجام و به بهره برداری رسید و فاز دوم طرح نیز در دهه فجر سال گذشته توسط مهندس درویش امیری استاندار زنجان کلنگ زنی شد و با سرعت مراحل اجرایی آن در حال انجام است. با توجه به اینکه امروز حجم عمده ای از نیاز سیگار کشور که برای آن متقاضی وجود دارد، از طریق مبادی قانونی و غیر قانونی وارد کشور می ‌شود، تولید سیگار در داخل کشور می تواند فواید اقتصادی برای کشور داشته باشد؛ به همین دلیل تکمیل طرح توسعه و تحقق سرمایه گذاری جدید در شرکت آرین توتون صنعت سلطانیه که از نتایج عملی برجام محسوب می شود، مورد توجه مدیریت عالی استان قرار گرفت.
گفتنی است در این شرکت 22 میلیارد نخ سیگارت در سال تولید می شود که 47 میلیون یورو سرمایه ارزی و 360 میلیارد ریال سرمایه ریالی و در مجموع سرمایه 1488 میلیارد ریال، سرمایه گذاری در پی داشته و همچنین برای 300 نفر نیز اشتغالزایی ایجاد شده است. شایان ذکر است شرکت ژاپنی با خرید آرین توتون صنعت سلطانیه، 120 میلیون دلار سرمایه گذاری جدید برای طرح توسعه آن هزینه می ‌کند.
کیلوس بعد از 10 سال در مدار تولید
یکی از واحدهای صنعتی بزرگ استان که در طول 18 ماه گذشته مورد حمایت جدی استاندار زنجان قرار گرفته و در آینده ای نزدیک به مدار تولید وارد خواهد شد، شرکت کیلوس ابهر است؛ به گونه ای که این واحد بعد از 10 سال وقفه و با تلاش و پیگیری های صورت گرفته احیاء شده است. همچنین برنامه ریزی های لازم به منظور صادراتی بودن تولیدات آن صورت گرفته و در فاز 2 این واحد نیز قوطی نوشیدنی های مختلف تولید خواهد شد.

گفتنی است افتتاح فاز اول شرکت کیلوس به عنوان تولید کننده عصاره مالت و ماءالشعیر صادراتی با سرمایه ثابت 1120 میلیارد ریال، سرمایه در گردش 794 میلیارد ریال، هزینه ارزی 39 میلیون یورو و اشتغالزایی مستقیم برای 150 نفر علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم، تاثیرات زیادی بر اشتغال استان در بخش های مختلف از جمله حمل و نقل، صنعت بسته بندی و بازار فروش خواهد داشت. لازم به ذکر است شرکت کیلوس که در سال 84 کلنگ زنی شده بود، اشتغالزایی بالغ بر 270 نفر را داراست که با همت دولت در شهرستان ابهر تکمیل شده است. همچنین قسمت عمده اقدامات صورت گرفته در این واحد طی سال های اخیر محقق شده است و تمامی تولیدات آن نیز صادراتی است.

🗞هفته نامه صنعت و تجارت زنجان

تعداد نمایش ها (506)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان