وضعیت حوزه آی تی و آی سی تی زنجان در یک و نیم سال گذشته؛

شتاب در روند توسعه استان با تقویت زیرساخت های حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی

یکشنبه, 27 اسفند,1396
نویسنده: Admin
نسخه چاپی
کلمات کلیدی:
شتاب در روند توسعه استان با تقویت زیرساخت های حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی

پارک علم و فناوری زنجان افتتاح شد


«زنجان؛ قطب برق، الکترونیک و آی تی کشور»، این شعار و محور تمامی مسائلی است که در طول چند سال گذشته در حوزه آی تی و آی سی تی از سوی مسئولان استانی پیگیری می شود و به نوعی تمامی هم و غم مسئولان مرتبط در این راستا، بر پایه این محور برنامه ریزی شده است. 
اما سوال اصلی اینجاست که در استان چه اتفاق هایی در این راستا صورت گرفته و چه برنامه ریزی هایی انجام شده است و یا به عبارت دیگر، در این زمینه در استان چه می گذرد که ذهن برنامه ریزان و تصمیم سازان استانی را به این امر معطوف کرده که در پایان برنامه ششم توسعه، استان باید قطب آی تی و آی سی تی در کشور باشد. به عبارت دیگر چه قابلیت ها، توانمندی ها و پتانسیل هایی در استان دیده شده که متولیان امر به این نتیجه رسیده اند که زنجان می تواند در این زمینه در کشور، حرف هایی برای گفتن داشته باشد.
نگاهی به وضعیت استان از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم نشان می دهد که در زمان سفر رئیس جمهور به استان در مهر ماه سال 93، طرح تبدیل زنجان به قطب برق، الکترونیک و آی تی از سوی مسئولان استانی پیشنهاد شد و با برنامه ریزی ها و اقداماتی که صورت گرفت، یک سال پس از این موضوع، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ابلاغیه ای به استان ارسال کرد که طی آن، تبدیل زنجان به این قطب در کشور، مورد تصویب قرار گرفت و بدین ترتیب، برنامه ریزی های لازم و اقدامات مقتضی از سوی استان به منظور تحقق این امر، باید آغاز می شد.
با بررسی های صورت گرفته، مشخص می شود که مدیریت عالی استان، 4 دلیل را برای تبدیل زنجان به قطب آی تی کشور مدنظر قرار داده بود؛ به گونه ای که ضرورت مساعدت و جهت‌گیری دولت برای ایجاد یک صنعت پاک در استان که پاسخگوی دغدغه ‌های روز افزون افکار عمومی باشد. ایجاد زمینه اشتغال برای انبوه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی استان در رشته ‌های برق، مخابرات، الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات، زمینه ‌سازی برای خروج این صنایع از کلان شهر تهران با توجه به ماهیت این صنایع که نیازی به استقرار در شهرهای بزرگ نداشته و بخش عمده ‌ای از آن به‌ صورت کنترل از راه دور انجام می شود و زمینه‌سازی برای ایجاد حدود ۱۵ هزار فرصت شغلی به ‌عنوان مشاغل جایگزین صنعت سرب و روی استان که در چند سال آینده با تعطیلی این صنعت به دلیل اتمام ذخایر معدنی، استان را با بحران بیکاری ناشی از ریزش فرصت‌ های شغلی مواجه می ‌کند، از دلایل عمده مدیریت عالی استان به منظور تبدیل زنجان به قطب تولید برق، الکترونیک و آی تی عنوان شد. 
جایگاه استان در حوزه آی تی
اینکه زنجان بخواهد به قطب آی تی و الکترونیک در کشور تبدیل شود، البته باید برنامه ریزی های اساسی از سوی مسئولان استانی برای تحقق این موضوع صورت گیرد. به نظر می رسد اینکه استان با تکیه بر چه توانایی هایی و چگونه می خواهد به این مهم برسد، بحث و مساله بسیار مهمی است که لزوم انجام برنامه ریزی های بسیار دقیق و کارشناسی شده ای را می طلبد. در راستای همین امر از سوی مسئولان استانی، شهرکی در اطراف زنجان به منظور استقرار واحدهای مرتبط این امر و به عبارت دیگر، شهرک صنعتی که بتواند فارغ از صنایع دیگر، پذیرای واحدهای تولیدی حوزه آی تی، الکترونیک و برق استان باشد، در نظر گرفته شد تا بدین ترتیب، قدم اول برای تحقق این موضوع، برداشته شود. 
به همین دلیل، در منطقه کهناب زنجان، زمینی به این منظور شناسایی شد و برنامه ریزی های ابتدایی صورت گرفت. لازم به ذکر است با توجه به اینکه، آب شرب بخش عمده ای از شهر زنجان از این منطقه تامین می شود، ایجاد شهرک صنعتی در این مکان از سوی اداره کل محیط زیست استان، ممنوع شده بود و از دستور کار نیز خارج گردید، اما با تاکید مدیران استانی، مقرر شد با توجه به  اینکه واحدهای مرتبط با حوزه آی تی و الکترونیک، از حساسیت چندانی در این راستا برخوردار نیستند، با نگاهی ویژه از سوی متولیان محیط زیستی استان، به این شهرک نگریسته شود که با همین رویکرد، مشکلات این چنینی شهرک، مرتفع شد و مجوزهای زیست محیطی نیز صادر گردید.
لازم به ذکر است شهرک 100 هکتاری الکترونیک و آی ‌تی در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر زنجان در منطقه کهناب واقع شده است که تاکنون، یک سری آماده سازی ‌ها و زیرساخت ‌هایی برای ساخت شهرک در آن انجام شده است؛ به گونه ای که زیر ساخت های آب و برق، جدول کشی و آسفالت خیابان های این شهرک انجام و عملیات اجرایی انتقال شبکه گاز نیز آغاز شده است. همچنین 40 هکتار از این شهرک صنعتی هم اکنون برای واگذاری به صنایع پاک و مرتبط با برق، الکترونیک و آی تی آماده سازی شده است و با توجه به اینکه هم اکنون متقاضیانی برای استقرار در این شهرک صنعتی در مرحله عقد قرارداد هستند، به نظر می رسد به زودی باید شاهد بهره برداری و رونق این شهرک بود. البته لازم به ذکر است صنایع با آلایندگی سه و بالاتر می توانند در این شهرک مستقر شوند و متقاضیانی که طرح صنعتی با درجه آلایندگی چهار دارند، باید مطالعات زیست محیطی لازم را زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست انجام دهند.
بایدها و نبایدهای استان در حوزه آی تی 
زنجان پیشینه بسیار طولانی در صنعت برق دارد و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، عمده کارخانجات صنایع برق و قدرت مانند ایران ترانسفو و پارس سوئیچ در این استان مستقر بوده است. با توجه به این مسائل، مدیران استانی بر اساس بررسی ‌های صورت گرفته برای ایجاد زمینه ‌های توسعه در استان، تصمیم گرفتند غیر از صنایع معدنی موجود در استان، در حوزه صنایع پاک، مدرن و جدید کارهایی در دستور کار قرار گیرد که بر همین اساس، پیشنهادهایی به دولت ارائه شد که با موافقت دولت، استان زنجان به عنوان قطب صنعت الکترونیک و آی ‌تی کشور تعریف شد.
اما مساله اصلی اینجاست که اگر استان بخواهد تبدیل به قطب آی تی و الکترونیک و همچنین برق در کشور باشد، باید رویدادهایی را در زنجان میزبانی کند و همچنین به دنبال شرکت های مرتبطی برود که در زنجان مستقر شوند تا بدین ترتیب، زمینه بروز حداقل ها در این راستا محقق شود. بر اساس همین سیاست نیز مدیران استانی به دنبال واحدهای مرتبطی رفتند که در حوزه آی تی و الکترونیک فعال باشند و همچنین بتوانند دفاتر مرکزی خود را به زنجان منتقل کنند که در این خصوص، چندین شرکت کاندیدا شدند تا سنترهای مرکزی و اپراتورهای مجازی خود را در زنجان مستقر کنند که با همکاری وزارت ارتباطات، این مهم تا حدی حل شده و مجوزهای لازم نیز صادر شده است.
یکی دیگر از مسائل مهم و حیاتی در خصوص تبدیل زنجان به قطب آی تی و الکترونیک کشور، وجود شرکت های دانش بنیان در هر استان است. بر اساس آخرین آمارهای موجود، هم اکنون 36 شرکت دانش بنیان در زنجان وجود دارد که از این تعداد، 30 شرکت نوپا بوده، 4 واحد تولیدی و 2 واحد صنعتی هستند. در حوزه فعالیت و دستاوردهای شرکت های دانش بنیان استان نیز می توان به فعالیت 11 شرکت دانش بنیان در حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری، 7 شرکت دانش بنیان در حوزه ICT، 7 شرکت دانش بنیان ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، 6 شرکت در حوزه سخت افزارهای برق، الکترونیک و لیزر فوتونیک، 3 شرکت در حوزه محصولات پیشرفته سایر حوزه ها و 2 شرکت دانش بنیان نیز در حوزه فناوری زیستی اشاره کرد. لازم به ذکر است زنجان در زمره استان های دسته چهارم کشور در تعداد شرکت های دانش بنیان قرار دارد که در مقایسه با سایر استان های کشور، زنجان رتبه 20 را داراست.
گفتنی است بنا بر اعلام دفتر بررسی‌ های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، تا پایان سال ۹۵، زنجان در میان سایر استان‌ های کشور از نظر شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات با مقدار ۵.۳۰ در رتبه بیستم کشور قرار دارد؛ در حالی که استان ‌های تهران، سمنان و قم رتبه‌های اول تا سوم را در اختیار دارند.
پارک علم و فناوری استان زنجان افتتاح شد
یکی از اقدامات بسیار مهمی که در سالجاری با تلاش ها، اقدامات و پیگیری های مهندس درویش امیری مدیریت عالی استان محقق شد، راه اندازی پارک علم و فناوری استان بود. گفتنی است علیرغم اینکه اقداماتی در زنجان در طول سال های گذشته در این خصوص شروع شده بود، اما به دلایلی تاکنون، راه اندازی این پارک محقق نگردیده بود که با تلاش های صورت گرفته، مجوز پارک علم و فناوری در فروردین ماه سالجاری از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ شد و البته نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، تلاش های مناسبی به منظور اخذ ردیف اعتباری مستقل در بودجه سال آینده این پارک، انجام دادند و البته گفتنی است تلاش خواهد شد در آینده نزدیک، این پارک توسعه بیشتری یابد. همچنین با توجه به حمایت های مدیریت عالی استان، با بهره مندی از ظرفیت مجموعه های اداری استان، نهایت تلاش به منظور برطرف نمودن مشکلات این مجموعه صورت خواهد گرفت.
با توجه به اینکه در سال های گذشته عملاً وجود پارک علم و فناوری در استان راه اندازی نشده بود و تنها به صورت ظاهری این مهم، تحقق یافته بود، تلاش ها و حمایت های زیادی از سوی مدیریت عالی استان به منظور راه اندازی واقعی و تحقق این مهم در زنجان صورت گرفت و ردیف اعتباری و بودجه مستقلی نیز به صورت سالانه برای این پارک در نظر گرفته شد تا با راه اندازی آن بتوان، حمایت های لازم از واحدهای کوچک و خرده پای دانش بنیان در استان صورت گیرد و با تجمیع و هدایت فعالیت های این واحدها، علاوه بر جذب نیروهای نخبه در قالب فعالیت شرکت های دانش بنیان، سمت و سوی فعالیت ها را به مسیری هدایت کرد تا علاوه بر بازارآفرینی، ارزش اقتصادی این فعالیت ها بیش از پیش گردد.
شایان ذکر است پارک های علم و فناوری به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی موثر در امر توسعه فناوری و به تبع آن، توسعه اقتصاد دانش مدار و اشتغالزایی تخصصی، مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان واقع شده است. پارک های علم و فناوری، محیط هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه ای شرکت های فناوری کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه و موسسات پژوهشی است که با تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه ها، به فعالیت های فناوری اشتغال دارند. هدف نهایی این هم نشینی، ایجاد چشمه های فناوری و تسهیل فرآیند جذب، ارتقاء و انتشار آن است؛ به نحوی که تمامی و یا بخش عمده ای از فعالیت ها منتهی به محصولات فناوری شود و در این پارک ها به صورت حرفه ای قابل انجام باشد.
اهم این فعالیت ها شامل بازار سنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استاندارد سازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، فروش و عملیات مستشاری بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی و همچنین حضور موثر در بازارهای فناوری جهان است.
وقتی آمار اشتغال حوزه آی تی افزایش می یابد
بر اساس ابلاغ مصوبه هیات وزیران، طرح توسعه اشتغال در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل محتوا، شبکه و زیرساخت با هدف ایجاد 90 هزار فرصت شغلی، سهم اشتغال استان زنجان در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با کسر 30 هزار فرصت شغلی که به صورت متمرکز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان های تابعه انجام خواهد شد، به نسبت جمعیتی استان به کشور برابر 793 نفر پیش بینی شده بود. 
در راستای اجرایی شدن برنامه ها و سیاست های اقتصاد مقاومتی، اقدامات لازم در استان برای ایجاد و گسترش اشتغال در حوزه آی تی و آی سی تی در سالجاری شتاب بیشتری گرفته و با توسعه فعالیت ها و استقرار شرکت های حمل و نقل اینترنتی، تحویل آنلاین سفارشات، تامین کنندگان نرم افزارهای چند رسانه ای، تولید کنندگان تجهیزات و سامانه های امنیت شبکه های کامپیوتری و سامانه های بیمارستانی و دانشگاهی، تعداد 886 فرصت شغلی ایجاد شد. به گونه ای که 200 نفر در حمل و نقل هوشمند، 355 نفر در پروژه های طرح تکاپو، 94 نفر در فروشگاه های مجازی، 135 نفر از محل ارائه تسهیلات از محل وجوه اداره شده وزارت و 102 نفر در برنامه های شرکت ملی پست در استان ایجاد شد.
چشم اندازی روشن برای آینده
به نظر می رسد اگر مسئولان استانی بتوانند شرکت‌ های بزرگ و مؤثر در زمینه آی ‌تی را جذب استان کنند، قطعاً این شرکت‌ ها، شرکت ‌های دیگری را نیز به دنبال خودشان به استان خواهند آورد. چرا که برای تمامی شرکت ‌هایی که در شهرهای بزرگی مانند تهران فعالیت می ‌کنند، به لحاظ هزینه، بسیار مقرون به صرفه خواهد بود که در شهرک الکترونیک و آی ‌تی زنجان مستقر شوند؛ چرا که اولاً هزینه‌های تأمین ساختمان و امکانات آنها بسیار پایین می‌آید و دوم اینکه به دلیل اینکه زنجان، شهر دانشگاهی است، نیروی انسانی متخصص و قابل توجهی در زمینه الکترونیک و آی‌تی در آن وجود دارد. البته باید به این مهم توجه کرد که زنجان فاصله زیادی با شهرهای بزرگ ندارد و در 300 کیلومتری شهرهای تهران و تبریز قرار دارد. همچنین موقعیت سوق الجیشی زنجان و نزدیکی آن به مرزهای غربی و شمال غربی کشور سبب شده است تا در برنامه ‌ریزی ‌ها از شهرک الکترونیک و آی ‌تی استان به عنوان یک مرکز مهم منطقه ای یاد کرد تا در آینده نزدیک این مرکز به عنوان یک سرویس دهنده مهم به کشورهای منطقه عمل کند.
سال‌ هاست که به موازات مطرح شدن ساخت شهرهای الکترونیک و آی ‌تی در کشورهای دنیا، موضوع ساخت شهرک‌ های آی ‌تی نیز در ایران مطرح شده است، اما به دلایل مختلفی نظیر کشمکش بر سر واگذاری این فعالیت ‌ها به بخش دولتی یا خصوصی، تأخیر قابل توجهی در ساخت شهرها و شهرک‌ های الکترونیک و آی ‌تی در کشور صورت گرفته است که این موضوع می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغالزایی در کشور، ایران را بر اساس تأکیدات ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه، به قطب منطقه در زمینه آی ‌تی تبدیل کند. حال با توجه به تأکیدات ویژه رئیس جمهوری برای ساخت شهرک ‌های الکترونیک و آی ‌تی در کشور، می ‌توان آینده روشنی را برای این حوزه متصور بود.

🗞روزنامه زنگان امروز

تعداد نمایش ها (560)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان