گزارشی از احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استان؛

بازگشت 29 کارخانه تعطیل استان به چرخه تولید

شنبه, 26 اسفند,1396
نویسنده: Admin
نسخه چاپی
کلمات کلیدی:
بازگشت 29 کارخانه تعطیل استان به چرخه تولید

صنایع کوچک و متوسط، صنایع زود بازده و اشتغالزایی هستند که به زیر ساخت های آنچنانی نیازی ندارند؛ این صنایع هر چند با مشکلات زیادی در گذشته دست به گریبان بوده اند، اما رونق آنها می تواند نقش بسزایی در افزایش تولید و اشتغال داشته باشد. اقتصادهای نوظهور دنیا در یک دهه اخیر از بنگاه های کوچک و متوسط به عنوان موتور محرک رشد اقتصادی خود استفاده کرده و نتیجه گرفته اند که توجه و حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط می تواند در رونق تولید و خروج از رکود اقتصادی بسیار راهگشا باشد. 
در راستای همین اصل مهم نیز در استان طی یک و نیم سال گذشته، اقدامات فراوانی به منظور راه اندازی و احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل صورت گرفت تا این واحدها با برگشتن به عرصه تولید و به تبع آن اشتغالزایی، بتوانند در عرصه اقتصاد و صنعت استان نقش آفرین باشند. در این زمینه یکی از اقدامات مهمی که با حمایت های مهندس درویش امیری استاندار زنجان صورت گرفت، راه اندازی مجدد این واحدهاست؛ به گونه ای که بر اساس اعلام نهادهای رسمی استان، بیش از 29 واحد تعطیل و نیمه تعطیل در سالجاری به چرخه تولید برگشته اند و اقدامات مهم و اساسی نیز به منظور راه اندازی واحدهای جدید به منظور افزایش اشتغالزایی در استان صورت گرفت. نگاهی به وضعیت این واحدها و همچنین راه اندازی واحدهای جدید می تواند در این زمینه راهگشای بسیاری از مسائل باشد.
اقداماتی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی
عملیاتی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم، در زمره مهمترین عناصر برنامه ریزی و تصمیم گیری مسوولان اجرایی بوده و به همین جهت شاهد گشایش های اقتصادی قابل توجهی همچون توسعه صادرات بوده ایم. همچنین با توجه به اینکه یکی از مقوله های مهم اقتصاد مقاومتی تکیه بر ظرفیت ‌های داخلی و رونق تولید است، در استان زنجان نیز با تکیه بر همین اصل مهم و با رویکرد و تلاش استاندار زنجان، احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل در دستور کار قرار گرفت.
بر اساس اعلام مسئولان مرتبط، در 10 ماهه امسال، بیش از 29 واحد تولیدی استان که در سال های گذشته به دلایل مختلفی تعطیل شده بودند و یا به صورت نیمه تعطیل و با حداقل ظرفیت در حال فعالیت بودند، به صورت کامل راه اندازی شده و به چرخه تولید باز گشته اند. یکی از واحدهایی که در این مدت تعطیل بود و با حمایت های صورت گرفته به روند تولید بازگشت، شرکت نیکو تامین به عنوان یکی از واحدهای زیر مجموعه گروه صنعتی نیکو بود که موفق به راه اندازی دوباره شد. گفتنی است گروه صنعتی نیکو در سال 63 با تاسیس شرکت ریسندگی گل ریس، فعالیت خود را در صنعت نساجی و در بخش ریسندگی آغاز کرده و هم اکنون با داشتن بیش از 1200 نفر نیروی کار در بخش های مختلف، دارای زیر مجموعه هایی از جمله ابهر ریس، نابریس، گل ریس، نیکو تامین و نیکو بافت، در زمینه تولید الیاف پلی استر، الیاف پلی پروپیلن، الیاف بایکو، منسوجات بی بافت ترموباند و موارد دیگر فعالیت دارد. همچنین مجموعه ابهر ریس به عنوان یکی دیگر از واحدهای تحت مجموعه گروه صنعتی نیکو، با حمایت های صورت گرفته از سوی مدیران عالی استان و سایر نهادهای مسئول در استان، مجدداً راه اندازی شد و به چرخه تولید بازگشت.
از جمله دیگر واحدهایی که در این 10 ماه راه اندازی شده اند، می توان به شرکت کریستال ایران اشاره کرد. شرکت کریستال ایران که در سال 1362 تاسیس شده و در سه دهه گذشته، نقش بزرگی در تولید و عرضه شیشه صنعتی و بلور خانگی در کشور و استان داشته است، به دلایل مختلفی تعطیل شده بود که این واحد نیز مجدداً احیا شد و به روند تولید بازگشت. شرکت شادن زنجان که براي توليد اقلام بهداشتي نظير دستمال كاغذي و پوشك بچه در شهرك صنعتي علي آباد شماره يك زنجان فعال می باشد، از دیگر واحدهایی است که در این مدت راه اندازی مجدد شد. همچنین شرکت هیدروفیل با نام تجاری آرامیس نیز که در سال 1378 به ثبت رسيده و راه اندازي خط هاي توليد پوشك بچه معمولي در دو سايز و انواع دستمال كاغذي از سال 1380 توليد آزمايشي خود را شروع کرده بود، از جمله این واحدهاست که راه اندازی دوباره شد و تولیدات خود را وارد بازار کرد.
 

شرکت چینی نور که از بزرگترین واحدهای تولیدی شهرستان خرمدره است، با تلاش های صورت گرفته پس از چندین سال بلاتکلیفی، بار دیگر تولید خود را آغاز کرد. گفتنی است راه اندازی مجدد این واحد با هماهنگی های صورت گرفته با فرماندار شهرستان خرمدره، سازمان امور مالیاتی، تامین اجتماعی، بانک ‌های عامل و شرکت ‌های گاز و برق و سایر دستگاه های خدماتی، از فروردین ماه سالجاری بار دیگر کار خود را آغاز کرد. یکی دیگر از واحدهای تولیدی استان که در سال های اخیر، درگیر بسیاری از مشکلات مختلف بود و چندین بار به دلایل مختلف، تعطیل و سپس راه اندازی شده بود، شرکت روغن نباتی جهان است که مشکلات این واحد نیز از سوی مدیریت عالی استان در مقاطع مختلف، برطرف شد و راه اندازی مجدد گردید. گفتنی است کارخانه روغن نباتی جهان با 50 سال سابقه موفق در زمینه تولید انواع روغن و کره گیاهی به گونه ای طراحی شده که کلیه فعالیت های تولیدی اعم از روغن کشی و پالایش روغن و بسته بندی آن در احجام و شکل های مختلف به صورت مکانیزه در آن امکان پذیر بوده و این یکی از مزیت های رقابتی این واحد صنعتی استان می باشد.

واحدهای جدید التاسیس استان در شرف راه اندازی
علاوه بر واحدهایی که در گذشته به دلایل مختلف در استان تعطیل و نیمه تعطیل بودند، مدیریت عالی استان با حمایت هایی که در راستای افزایش اشتغال استان و رونق صنعتی صورت داد، برنامه ریزی هایی به منظور ایجاد و راه اندازی واحدهای تولیدی جدید در استان محقق گردید که ماحصل این تلاش ها و حمایت ها، راه اندازی واحدهای جدیدی بود که در 10 ماه گذشته انجام شد. از جمله این واحدهای تولیدی، شرکت ماد بافت است که هم اکنون، عملیات اجرایی آن تقریباً به اتمام رسیده و این واحد در شرف راه اندازی است که با راه اندازی کامل این واحد، حدود 500 شغل جدید در استان محقق خواهد شد. لازم به ذکر است این واحد هم اکنون در مرحله تجهیز و استقرار دستگاه ‌های تولیدی جدید و احیای مجدد قرار دارد. 
شرکت سرجین بافت، از جمله دیگر طرح های استان است که عملیات اجرایی آن پایان یافته و هم اکنون، مدیران این واحد تولیدی در حال ترخیص دستگاه های مورد نیاز از گمرک هستند. گفتنی است بخشی از کالاهای مورد نیاز این واحد، از گمرک ترخیص شده و در این واحد مستقر گردیده و به نوعی بخش دوزندگی این واحد، آماده بهره برداری می باشد که در صورت اتمام ترخیص دستگاها از گمرک و استقرار کامل آن و همچنین راه اندازی با تمام توان اجرایی، بیش از 500 نفر در این واحد مشغول به فعالیت خواهند شد.
افتتاح واحد فولادکاران افق با سرمایه گذاری ۱۴۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۲۲۰ نفر به عنوان بزرگترین و تنها واحد تولید فولاد آلیاژی الکترود جوشکاری، افتتاح واحد عایق های الکتریکی پارس با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۳۰۰ نفر با تولید انحصاری قطعات عایقی ترانس، افتتاح شرکت پویا ریس ابهر با سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۸۰ نفر و با تکنولوژی روز کشور سوئیس، همچنین بهره برداری از شرکت فوکا صنعت صبا با سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۶۰ نفر با سرمایه گذاری خارجی در زمینه بازیافت اتوماتیک خودروهای فرسوده و افتتاح شرکت نیلگون نگار پارسیان با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۵۰ نفر، از مهم ترین این واحدها هستند که در یک و نیم سال گذشته به بهره برداری رسیده اند.
آغاز عملیات اجرایی طرح بزرگ تولید محصولات شوینده و بهداشتی گروه صنعتی گلرنگ در زنجان، افتتاح اولین واحد تولید پرمنگنات پتاسیم توسط شرکت آنا کیمیا منگنز، افتتاح بزرگترین واحد شمش چدن استان توسط سرمایه گذاری از کشور چین در شرکت ریخته گری پیوسته سهند و اجرای اولین واحد کنسانتره مس استان توسط سرمایه گذاران چینی، از پروژه های مهم به بهره برداری رسیده و یا در دست اجرای حوزه صنعت در یک سال و نیم اخیر به شمار می آید.
از جمله طرح های دیگری که در یک سال اخیر روند اجرایی پر شتاب تری داشته و آماده افتتاح و بهره برداری می باشد، شرکت کیلوس ابهر است. این طرح با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۵۰ نفر در زمینه تولید نوشیدنی های غیر الکلی بر پایه جو و تولید مالت برای اولین بار در کشور آماده افتتاح با حضور مسئولین کشوری است. لازم به ذکر است عملیات احداث این واحد از سال ۸۴ شروع شده و در دی ماه سال ۹۵ و پس از گذشت ۱۰ سال از زمان آغاز عملیات اجرایی، بخشی از تسهیلات بانکی این طرح در پی پیگیری ها و برگزاری جلسات متعدد توسط مهندس درویش امیری استاندار زنجان با اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن حل و فصل شد. همچنین با توجه به نیاز کشور به قوطی نوشیدنی ها و با حمایت و تشویقی که از سرمایه گذار طرح توسط مدیریت عالی استان صورت گرفت، در فاز دوم ۲.۵ میلیارد قوطی نوشابه در این واحد تولید خواهد شد و نیاز کشور به این قوطی ها که پیش از این از خارج از کشور تامین می گردید، برطرف خواهد شد.
یکی دیگر از واحدهایی که سال گذشته مجوز راه اندازی را گرفت و در هفته دولت امسال به بهره برداری رسید، شرکت یاسین شیمی ققنوس است که از جمله شرکت های دانش بنیان می باشد. گفتنی است تولیدات این شرکت شامل پودر نانو سایز و میکرو سایز و نمک های فوق خالص تمامی فلزات گرانبها نظیر طلا، نقره، پلاتین، پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم، روتینیوم و اسمیوم در شکل های ورقه ای و کروی با خلوص بالا برای مصارف صنعتی و آزمایشگاهی می باشد و انواع خمیرها، جوهرها، رنگ ها و گریس های هادی جریان الکتریسیته از فلزات گرانبها برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه به عنوان محصول قابل رقابت تولید می نماید و در زمینه بازیافت انواع فلزات گرانبها از کاتالیزهای پالایشگاهی، پتروشیمی و الکترونیکی فعالیت دارد.گفتنی است محصولات تولیدی این واحد تا پیش از این به صورت واردات به کشور تامین می شد.

🗞هفته نامه پیام زنجان

تعداد نمایش ها (1392)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان