معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان:

بدون آمار و برنامه‌ریزی نمی توان به توسعه رسید

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با اشاره به اهمیت آمار و برنامه ریزی برای رسیدن به توسعه در کشورها، گفت: بدون آمار و برنامه‌ریزی نمی توان به توسعه فکر کرده و توسعه پیدا کرد.

پنجشنبه, 03 آبان,1397
نویسنده: Admin
نسخه چاپی
بدون آمار و برنامه‌ریزی نمی توان به توسعه رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان، فرامرز نیک سرشت در مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی، با بیان اینکه در دوران گذشته انتظار از دولت ها تنها تامین امنیت بود، اظهار کرد: امروز مردم از دولت انتظارات و توقعات زیادی دارند و آنچه که برای دولت به عنوان وظیفه تعریف شده حکمرانی خوب است.
وی با بیان اینکه حکمرانی خوب برای مردم، داشتن زندگی و سطح رفاه 
مورد نیاز و قابل قبول شهروندان است، افزود: یک دولت برای تحقق این وظیفه باید به دنبال ایجاد یک برنامه توسعه ای همه جانبه و در همه سطوح باشد که این توسعه بدون آمار و برنامه ریزی محقق نخواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با اشاره به اینکه بدون اعتنا به آمار و برنامه ریزی، حرکت در مسیر تحقق اهداف در واقع قدم زدن در تاریکی است، یادآور شد: امروز آمار همچون دانایی بوده و از منابع اصلی قدرت محسوب می شود، دانایی قدرت می آورد و کشوری که آمار و اطلاعات و دانایی دارد، قدرتمند است.
وی با بیان اینکه در کشوری زندگی می کنیم که بسیار زرخیر است، خاطرنشان کرد: با تمام ثروت هایی که در اختیار داریم این سوال مطرح است که چرا توسعه یافته نیستیم؟ داشتن آمار و اطلاعات دقیق می تواند گویای جایگاه و ظرفیت ها و بضاعت های کشورها برای توسعه باشد.
نیک سرشت بر ضرورت شفافیت در آمار و اطلاعات تاکید کرد و گفت: هرچقدر آمار و اطلاعات در کشور بیشتر در اختیار عموم باشد، شفافیت نیز بالاتر رفته و افزایش شفافیت در کاهش فساد موثر است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان داشتن برنامه ریزی را موجب ایجاد نظم و انضباط توصیف کرد و افزود: نظم و انضباط مالی از تاکیدات رهبر انقلاب بوده و قضاوت های عادلانه و توام با حقیقت را موجب می شود.
وی موفقیت دولت ها را نیازمند داشتن نظام آماری عنوان کرد و یادآور شد: چند عامل مهم در عدم تحقق اهداف و برطرف نشدن مشکلات حوزه آماری و برنامه
ریزی وجود دارد، متاسفانه دچار نوعی جهالت در عرصه تصمیم گیری مدیریتی هستیم، این جهالت موجب شده به محدودیت منابع در کشور توجه نشود و با مشکلات زیادی مواجه شویم.
نیک سرشت یکی از مشکلات مهم در کشور را عدم اعتقاد به علم دانست و تاکید کرد: هر آنچه علم می گوید را باید برای توسعه کشور قبول کنیم، متاسفانه نوعی لجاجت با علم و مفاهیم علمی در برخی از افراد وجود دارد. برخی ویژه خواری و رانت خواری ها نیز وجود دارد که وقتی آمار به صورت رسمی و شفاف
اعلام نمی شود برخی در سایه ویژه خواری می کنند.

تعداد نمایش ها (266)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان